2 Haziran 2012 Cumartesi

HİTİTLER(HATUŞAŞ)


İlimizin tanıtımında benımde bıraz katkım olsun dedım ve başladım hititlerı örmeye,rengarek hıtıt tanrılarını,çif başlı kartalı ördum devamıda gelecek tarıhı çocuklarımıza anlatırken bu amigurumilerden yaralanabılır tarıh derslerını dahada zevklı hale getırebılırız Hattuşaş, Hititler'in geç tunç çağı dönemindeki başkentidir. Çorum ilinin 82 km güneybatısındaki günümüzdeki adıyla bogazkale ılçesınde bulunmaktadır.
Çorum Bogazkale müzesi önundekı çift başlı kartal tavşanlar bıraz benzemedı

Hititlilerde, Büyük krallık döneminde: Hattuş, Alacahöyük ve Yazılıkaya’da ki kabartmalarda, çift başlı kartal görülür.i. ı 12 cehennem tanrısı sadece 4 tanesını ördüm
iYazılıkaya,
Çorum ilinde, Hattuşaş, Boğazköy antik yerleşkesinin 2 km kuzeydoğusunda MÖ 13. yüzyılda yapılmış Hitit açık hava tapınağı. Kayalar arasındaki, galeri adı verilen iki girintiden oluşur günümüzdeki adıyla bogazkale ılçesınde bulunmaktadır

8 yorum:

sibelin çiçekleri dedi ki...

Elinize sağlık.Tarihin izlerini örgüyle anlatmanız,anca bu kadar güzel olabilirdi.Çorum'dan sıkça geçmişimdir.Hattuşaş'ı okul yıllarımızda okuduk, o kadar.Çift başlı kartalı artık unutmam.Gönülçelenin bloğundan geldim,iyikide gelmişim.Hoşcakalın.

Nurdan dedi ki...

Hititliler ve sembol harika olmuşlar; brova gerçekten!!!

Banuca dedi ki...

Gülseyhanım yaaa, bütün amigurumilerini hep hayranlıkla seyrediyorum, ama bunlar bi başka olmuş canımcım yaaa...
Hem çok güzel, hem çok anlamlı, harikasın sen :)

yaseminkale dedi ki...

çok çok özel olmuşlar harika..

rabiasultanipek dedi ki...

hitit tanrıları çok sevimli olmuş ellerinize sağlık, bu arada tarihi değerlerimize çok güzel bir duyarlılık ve merak uyandırıyorsunuz.

tülin dedi ki...

Çok beğendim.Hem fikri,hem de örülmüş hallerini.

esen ceyhun dedi ki...

Harikasın Gül Seyhan arkadaşım .Çok beyendim.

ÇAĞATAY dedi ki...

Gerçekten muhteşem olmuş.

Hititlerle ilgili olarak çok büyük bir ilke imza atmışsınız, kutlarım.